Medallists by Date
After 131 of 131 events


All Days
May June
30 31 01 02 03
Selected date: All Days
AR
Archery
Event Medal NOC Athlete
Men's Compound Gold CYP CYP - Cyprus DIMITRIADIS Diomidis
Silver LUX LUX - Luxembourg SEYWERT Gilles
Bronze LIE LIE - Liechtenstein ZACHARIAS Stefan
Men's Recurve Gold LUX LUX - Luxembourg HENCKELS Jeff
Silver LUX LUX - Luxembourg KLEIN Joe
Bronze LUX LUX - Luxembourg KLEIN Pit
Men's Team Compound Gold LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BEGA Timo ,  FRANTZ Eric ,  SEYWERT Gilles )
Silver SMR SMR - San Marino SAN MARINO
( BELLONI Fabrizio ,  BONELLI Giovanni Paolo ,  GIORGI Leonardo )
Bronze CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( CHRISTODOULOU Constantinos ,  DIMITRIADIS Diomidis ,  KARGADOS Dimitrios )
Men's Team Recurve Gold LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( HENCKELS Jeff ,  KLEIN Joe ,  KLEIN Pit )
Silver CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( EL HELALI Mimis ,  FOTIOU Fotios ,  PANAGI Constantinos )
Bronze ISL ISL - Iceland ICELAND
( GUDJONSSON Gudmundur Orn ,  GUSTAFSSON Haraldur ,  SIGURDSSON Sigurjon Atli )
Mixed Team Compound Gold LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BEGA Timo ,  DIAS Isabel )
Silver CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( DIMITRIADIS Diomidis ,  TSANGARI Sophia )
Bronze ISL ISL - Iceland ICELAND
( MAGNUSDOTTIR Helga Kolbrun ,  TARNOW Carsten )
Mixed Team Recurve Gold CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( MOUSIKOU Elena ,  PANAGI Constantinos )
Silver LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BEAUDEUX Carmen ,  HENCKELS Jeff )
Bronze MNE MNE - Montenegro MONTENEGRO
( BOROVIC Milan ,  SIBALIC Mina )
Women's Compound Gold ISL ISL - Iceland MAGNUSDOTTIR Helga Kolbrun
Silver LUX LUX - Luxembourg DIAS Isabel
Bronze ISL ISL - Iceland EINARSDOTTIR Margret
Women's Recurve Gold CYP CYP - Cyprus MOUSIKOU Elena
Silver CYP CYP - Cyprus KALLENOU Anna
Bronze CYP CYP - Cyprus KOUROUNA Mikaella
AT
Athletics
Event Medal NOC Athlete
Men's 100m Gold CYP CYP - Cyprus DIMITRIADIS Paisios
Silver CYP CYP - Cyprus CHATZITHEORI Andreas
Bronze ISL ISL - Iceland KARASON Ari Bragi
Men's 110m Hurdles Gold CYP CYP - Cyprus STYLIANOU Nikandros
Silver MON MON - Monaco ALIAGA JACOB Jesse
Men's 200m Gold ISL ISL - Iceland GUNNARSSON Kolbeinn Hodur
Silver CYP CYP - Cyprus DIMITRIADIS Paisios
Bronze ISL ISL - Iceland KARASON Ari Bragi
Men's 400m Gold MON MON - Monaco ANDANT Teo
Silver ISL ISL - Iceland JASONARSON Ivar Kristinn
Bronze LUX LUX - Luxembourg HILGER Philippe
Men's 400m Hurdles Gold LUX LUX - Luxembourg FRISCH Jacques
Silver ISL ISL - Iceland JASONARSON Ivar Kristinn
Bronze SMR SMR - San Marino ERCOLANI VOLTA Andrea
Men's 800m Gold CYP CYP - Cyprus DIMITRIOU Christos
Silver LUX LUX - Luxembourg GRETHEN Charles
Bronze AND AND - Andorra MOYA BETRIU Pol
Men's 1500m Gold CYP CYP - Cyprus DIMITRIOU Christos
Silver AND AND - Andorra MOYA BETRIU Pol
Bronze CYP CYP - Cyprus MICHAELAS Theofanis
Men's 3000m Steeplechase Gold CYP CYP - Cyprus FRAGKOU Nikolas
Silver AND AND - Andorra CARABANA VALENZUELA Nahuel Quetzal
Bronze SMR SMR - San Marino GUERRA Joseph Guerra
Men's 5000m Gold CYP CYP - Cyprus KHADIRI Amine
Silver LUX LUX - Luxembourg MELLINA Pol
Bronze AND AND - Andorra SANZA ARRANZ Marcos
Men's 10000m Gold LUX LUX - Luxembourg MELLINA Pol
Silver AND AND - Andorra SANZA ARRANZ Marcos
Bronze AND AND - Andorra BERNADO PLANAS Antoni
Men's 4x100m Relay Gold ISL ISL - Iceland ICELAND
( GUNNARSSON Kolbeinn Hodur ,  JASONARSON Ivar Kristinn ,  KARASON Ari Bragi ,  STEFANSSON Trausti )
Silver CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( CHATZITHEORI Andreas ,  DIMITRIADIS Paisios ,  IOANNOU Fotis ,  KYRIAKIDIS Kriton )
Bronze MON MON - Monaco MONACO
( ARLANDA Michel ,  CAREDDA Thomas ,  MARBOTTE Hugo ,  MIRONENKO Thomas )
Men's 4x400m Relay Gold LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BOUSSONG Olivier ,  FRISCH Jacques ,  HILGER Philippe ,  KARGER Vincent )
Silver CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( ANASTASIOU Onisiforos ,  CHRISTOFOROU Andreas ,  DIMITRIOU Christos ,  MICHARA Adrea Gacumi )
Bronze MON MON - Monaco MONACO
( ANDANT Teo ,  BOUILLY Marvin ,  ETES Brice ,  MOLINO Giovanni )
Men's Shot Put Gold LUX LUX - Luxembourg BERTEMES Bob
Silver MNE MNE - Montenegro DUROVIC Tomas
Bronze ISL ISL - Iceland THORSTEINSSON Odinn Thor
Men's Discus Gold ISL ISL - Iceland GUDNASON Gudni Valur
Silver CYP CYP - Cyprus CHRISTOU Andreas
Bronze MNE MNE - Montenegro KUKULICIC Ivan
Men's Javelin Gold ISL ISL - Iceland DAVIDSSON Orn
Silver LUX LUX - Luxembourg REUTER Tom
Bronze ISL ISL - Iceland SVERRISSON Gudmundur
Men's Long Jump Gold ISL ISL - Iceland INGVARSSON Thorsteinn
Silver ISL ISL - Iceland TORFASON Kristinn
Bronze CYP CYP - Cyprus VOLOU Matthaios
Men's Triple Jump Gold CYP CYP - Cyprus VOLOU Panagiotis
Silver CYP CYP - Cyprus ACHILEOS Loginos
Bronze MLT MLT - Malta GRECH Ian Paul
Men's High Jump Gold CYP CYP - Cyprus KONSTANTINOU Vasilios
Silver SMR SMR - San Marino ROSSI Eugenio
Bronze LUX LUX - Luxembourg RUTARE Kevin
Men's Pole Vault Gold CYP CYP - Cyprus STYLIANOU Nikandros
Silver LUX LUX - Luxembourg SEIL Joe
Bronze LUX LUX - Luxembourg HOFFELT Sebastien
Women's 100m Gold MLT MLT - Malta WINGFIELD Charlotte
Silver LUX LUX - Luxembourg VAN DER WEKEN Patrizia
Bronze CYP CYP - Cyprus KYRIAKIDOU Dimitra
Women's 100m Hurdles Gold CYP CYP - Cyprus CHRISTOFI Natalia
Silver LUX LUX - Luxembourg MARX Martine
Bronze LUX LUX - Luxembourg RAUSCH Victoria
Women's 200m Gold MLT MLT - Malta WINGFIELD Charlotte
Silver ISL ISL - Iceland BJARNADOTTIR Gudbjorg Jona
Bronze LUX LUX - Luxembourg VAN DER WEKEN Patrizia
Women's 400m Gold CYP CYP - Cyprus KATSARI Christiana
Silver ISL ISL - Iceland BJARNADOTTIR Gudbjorg Jona
Bronze CYP CYP - Cyprus KOUNTOURI Kalliopi
Women's 400m Hurdles Gold ISL ISL - Iceland GUDMUNDSDOTTIR Arna Stefania
Silver LUX LUX - Luxembourg REULAND Kim
Bronze MON MON - Monaco BORYNA Lise
Women's 800m Gold CYP CYP - Cyprus EVANGELIDOU Natalia
Silver LUX LUX - Luxembourg HOFFMANN Vera
Bronze AND AND - Andorra HUERTA VENET Dayane
Women's 1500m Gold LUX LUX - Luxembourg MATHIAS Charline
Silver CYP CYP - Cyprus EVANGELIDOU Natalia
Bronze AND AND - Andorra HUERTA VENET Dayane
Women's 5000m Gold MNE MNE - Montenegro PERUNOVIC Sla Ana
Silver CYP CYP - Cyprus PANAGIOTOU Meropi
Bronze CYP CYP - Cyprus HANDZLIK Dagmara Anna
Women's 10000m Gold ISL ISL - Iceland HAFTHORSDOTTIR Arndis Yr
Silver CYP CYP - Cyprus HANDZLIK Dagmara Anna
Bronze MNE MNE - Montenegro PERUNOVIC Sla Ana
Women's 4x100m Relay Gold ISL ISL - Iceland ICELAND
( BJARNADOTTIR Gudbjorg Jona ,  GUDMUNDSDOTTIR Arna Stefania ,  HERMODSDOTTIR Hrafnhild Eir ,  WHITWORTH Tiana Osk )
Silver MLT MLT - Malta MALTA
( BUSUTTIL Sarah ,  FITZ Rachel ,  VASSALLO Annalise ,  WINGFIELD Charlotte )
Bronze LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BAUER Anais ,  MARX Martine ,  RAUSCH Victoria ,  VAN DER WEKEN Patrizia )
Women's 4x400m Relay Gold ISL ISL - Iceland ICELAND
( BJARNADOTTIR Gudbjorg Jona ,  GUDMUNDSDOTTIR Arna Stefania ,  GUNNLAUGSDOTTIR Maria Run ,  HERMODSDOTTIR Hrafnhild Eir )
Silver CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( COLOMEITEVA Sanda ,  EVANGELIDOU Natalia ,  KATSARI Christiana ,  KOUNTOURI Kalliopi )
Women's Shot Put Gold CYP CYP - Cyprus FELLA Gavriella
Silver ISL ISL - Iceland HJALMSDOTTIR Asdis
Bronze MNE MNE - Montenegro RAKOCEVIC Kristina
Women's Discus Gold MNE MNE - Montenegro RAKOCEVIC Kristina
Silver CYP CYP - Cyprus LADA Androniki
Bronze ISL ISL - Iceland KRISTJANSDOTTIR Thelma Lind
Women's Javelin Gold ISL ISL - Iceland HJALMSDOTTIR Asdis
Silver CYP CYP - Cyprus ROUSI Marielle
Bronze LUX LUX - Luxembourg PLEIMLING Noemie
Women's Long Jump Gold MNE MNE - Montenegro MATOVIC Ljiljana
Silver ISL ISL - Iceland GUNNLAUGSDOTTIR Maria Run
Bronze MLT MLT - Malta SARE' Rebecca
Women's Triple Jump Gold CYP CYP - Cyprus CHRISTOFI Eleftheria
Silver MNE MNE - Montenegro MATOVIC Ljiljana
Bronze MLT MLT - Malta SARE' Rebecca
Women's High Jump Gold MNE MNE - Montenegro VUKOVIC Marija
Silver ISL ISL - Iceland GUNNLAUGSDOTTIR Maria Run
Bronze SMR SMR - San Marino MICHELOTTI Melissa
Bronze AND AND - Andorra GURI MORENO Claudia
Women's Pole Vault Gold ISL ISL - Iceland THORSTEINSDOTTIR Hulda
Silver CYP CYP - Cyprus ARISTOTELOUS Maria
Bronze LUX LUX - Luxembourg SEMEDO MONTEIRO Edna
BK
Basketball
Event Medal NOC Athlete
Men's Basketball Gold CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( KING Antony Lamar ,  KORONIDES Aristides ,  KOUMIS Michalis ,  KOUNAS Vasilios ,  LOIZIDES Christos ,  MANTOVANI Roberto Alexander ,  MICHAIL Simon ,  PANTELI Iacovos ,  PITTAKAS Iraklis ,  SIZOPOULOS Andreas ,  STYLIANOU Giorgos ,  THEOCHARIDES George )
Silver MNE MNE - Montenegro MONTENEGRO
( BACOVIC Vasilije ,  DUKANOVIC Milutin ,  HADZIBEGOVIC Emir ,  ILIC Aleksa ,  KNEŽEVIĆ Vasilije ,  MUGOSA Marko ,  NIKOLIC Zoran ,  PAVIC Vukota ,  PAVLIČEVIĆ Nikola ,  RADOVIC Nemanja ,  VRANJES Nemanja ,  VRBICA Masan )
Bronze ISL ISL - Iceland ICELAND
( ACOX Kristofer ,  BIRGISSON Petur Runar ,  EINARSSON Emil Karel ,  GUDMUNDSSON Jon Axel ,  HLINASON Tryggvi Snaer ,  JONSSON Kari ,  MACIEK Baginski ,  OLAFSSON Gunnar ,  OLAFSSON Olafur ,  PALSSON Kristinn ,  THORBJARNARSON Thorir Gudmundur )
Women's Basketball Gold MLT MLT - Malta MALTA
( AL-TUMI Hannah ,  BONETT Maria ,  BRINCAT Samantha Maree ,  CASSAR Elena ,  CURMI Christina ,  DE MARTINO Stephanie ,  GRIMA Josephine ,  GRIMA Christina ,  HANDRECK Nicola Victoria ,  MIFSUD Gabriella ,  PACE Sarah Jayne ,  VELLA Ashleigh Stephanie )
Silver ISL ISL - Iceland ICELAND
( AGUSTSDOTTIR Thelma Dis ,  AMUNDADOTTIR Sigrun Sjof ,  BENONYSDOTTIR Ragnheidur ,  BRYNJARSDOTTIR Ragna Margret ,  GUNNARSDOTTIR Emelia Osk ,  GUNNARSDOTTIR Berglind ,  HINRIKSDOTTIR Sara Run ,  JONSDOTTIR Thora Kristin ,  KJARTANSDOTTIR Hildur Bjorg ,  KRISTINARDOTTIR Ingunn Embla ,  SVERRISDOTTIR Helena ,  THRASTARDOTTIR Sandra Lind )
Bronze LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( DIEDERICH Laure ,  GENIETS Mandy ,  GRUSKOVNJAK Sarah ,  HETTING Tessy ,  MEYNADIER Magaly ,  MOSSONG Nadia ,  ORBAN Michele ,  PETROVA Ana ,  PUTZ Jana ,  RIES Jackie ,  SCHMIT Cathy ,  VUJAKOVIC Julija )
BV
Beach Volleyball
BO
Boules
Event Medal NOC Athlete
Men's Lyonnais Doubles Gold MNE MNE - Montenegro MONTENEGRO
( MILANOVIC Uro ,  PETKOVIC Miroslav )
Silver MON MON - Monaco MONACO
( BRESCIANO Giani ,  VALERI Florian )
Bronze LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BARONE Gary ,  MUNHOVEN Jerome )
Men's Lyonnais Singles Gold MNE MNE - Montenegro PETKOVIC Miroslav
Silver MON MON - Monaco VALERI Florian
Bronze MNE MNE - Montenegro MILANOVIC Uro
Men's Petanque Doubles Gold LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( CONTARDI Claudio ,  LATERZA Alain )
Silver AND AND - Andorra ANDORRA
( BRETON MARTIN Frederic ,  SANTMANN GABARRON Bruno )
Bronze MON MON - Monaco MONACO
( FUENTES Jean-Luc ,  MARTIRE Cincinnato )
Men's Petanque Singles Gold MON MON - Monaco MARTIRE Cincinnato
Silver LUX LUX - Luxembourg CONTARDI Claudio
Bronze AND AND - Andorra BRETON MARTIN Frederic
Men's Raffle Doubles Gold SMR SMR - San Marino SAN MARINO
( DALL'OLMO Enrico ,  FRISONI Jacopo )
Silver MLT MLT - Malta MALTA
( FARRUGIA Stefan ,  FARRUGIA David )
Bronze LIE LIE - Liechtenstein LIECHTENSTEIN
( CAROCCIA Nicola ,  RAFFAELE Vincenzo )
Men's Raffle Singles Gold SMR SMR - San Marino DALL'OLMO Enrico
Silver SMR SMR - San Marino FRISONI Jacopo
Bronze MLT MLT - Malta FARRUGIA David
Women's Petanque Singles Gold LUX LUX - Luxembourg FIORENTINI Nadia
Silver MON MON - Monaco SANNA Marie-Laure
Bronze MON MON - Monaco MONGE Aline
CM
Cycling Mountainbike
CR
Cycling Road
Event Medal NOC Athlete
Men's Road Race Gold LUX LUX - Luxembourg LEYDER Pit
Silver SMR SMR - San Marino OLEI Federico
Bronze MON MON - Monaco PETROVSKI Andrej
Men's Road Race Team Gold SMR SMR - San Marino SAN MARINO
( ANTONELLI Michael ,  GASPERONI Federico ,  GIULIETTI Luigi ,  OLEI Federico )
Silver AND AND - Andorra ANDORRA
( ALBOS CAVALIERE David ,  CABANAS QUINTELA Oscar ,  GOMEZ GENIES Albert ,  PINTADO MADRIGAL Julio Alfredo )
Bronze MLT MLT - Malta MALTA
( BONELLO Etienne ,  FORMOSA Maurice ,  MIFSUD James ,  PETTETT Alexander )
Men's Time Trial Gold CYP CYP - Cyprus MILTIADIS Andreas
Silver MON MON - Monaco LANGELLOTTI Victor
Bronze AND AND - Andorra PINTADO MADRIGAL Julio Alfredo
Women's Road Race Gold LUX LUX - Luxembourg MAES Elise
Silver ISL ISL - Iceland SIGURDARDOTTIR Erla Sigurlaug
Bronze LUX LUX - Luxembourg REES Edie
Women's Road Race Team Gold LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( HARSCH Anne-Sophie ,  HOFFMANN Chantal ,  MAES Elise ,  REES Edie )
Silver MLT MLT - Malta MALTA
( ALDEN Stephanie ,  AQUILINA Marie Claire ,  VELLA WOOD Michelle )
Women's Time Trial Gold CYP CYP - Cyprus CHRISTOFOROU Antri
Silver LUX LUX - Luxembourg MAES Elise
Bronze LUX LUX - Luxembourg HARSCH Anne-Sophie
JU
Judo
Event Medal NOC Athlete
Men +100 kg Gold ISL ISL - Iceland JONSSON Thormodur Arni
Men -100 kg Gold MNE MNE - Montenegro PANTIC Danilo
Men -60 kg Gold MON MON - Monaco SICCARDI Yann
Silver CYP CYP - Cyprus SKOUROUMOUNIS Christos
Men -66 kg Gold LUX LUX - Luxembourg SCHMIT Tom
Men -73 kg Gold MON MON - Monaco BESSI Cedric
Silver MNE MNE - Montenegro SINANOVIC Balsa
Bronze CYP CYP - Cyprus HADJIADAMOU Charilaos
Bronze LUX LUX - Luxembourg NUNES DOS SANTOS Claudio
Men -81 kg Gold MNE MNE - Montenegro MILIC Arso
Silver MON MON - Monaco BLANC Johan
Bronze CYP CYP - Cyprus NIKOLAOU Kyriakos
Bronze LUX LUX - Luxembourg BAYANAA Bilgee
Men -90 kg Gold MNE MNE - Montenegro BUBANJA Marko
Silver SMR SMR - San Marino PERSOGLIA Paolo
Bronze LIE LIE - Liechtenstein BUECHEL David
Bronze LUX LUX - Luxembourg BARBONI Denis
Men's Team Gold MNE MNE - Montenegro MONTENEGRO
( MILIC Arso ,  NURKOVIC Jusuf ,  PANTIC Danilo )
Silver CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( HADJIADAMOU Charilaos ,  NIKOLAOU Kyriakos ,  SKOUROUMOUNIS Christos )
Bronze MON MON - Monaco MONACO
( BRACCO Jean-Christophe ,  SCARIOT Benjamin ,  VATAN Franck )
Bronze LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BARBONI Denis ,  BAYANAA Bilgee ,  SCHMIT Tom )
Women -52 kg Gold MNE MNE - Montenegro LICINA Elma
Silver LUX LUX - Luxembourg EIDEN Kim
Bronze MON MON - Monaco ALLAG Yamina-Sara
Women -57 kg Gold LUX LUX - Luxembourg DURBACH Manon
Women -63 kg Gold MNE MNE - Montenegro SUNJEVIC Ivana
Silver LUX LUX - Luxembourg KING Taylor
Women -70 kg Gold LUX LUX - Luxembourg MOSSONG Lynn
Women -78 kg Gold ISL ISL - Iceland VIKINGSDOTTIR Anna Soffia
Silver SMR SMR - San Marino ZANNONI Jessica
Women's Team Gold MNE MNE - Montenegro MONTENEGRO
( LICINA Elma ,  PEKOVIC Jovana ,  SUNJEVIC Ivana )
Silver LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( DURBACH Manon ,  EIDEN Kim ,  KING Taylor ,  MOSSONG Lynn )
Bronze LIE LIE - Liechtenstein LIECHTENSTEIN
( BIEDERMANN Judith ,  KAISER Anja ,  RINNER Stephanie )
SH
Shooting Air
SC
Shooting Clay
SW
Swimming
Event Medal NOC Athlete
Men's 100m Backstroke Gold LUX LUX - Luxembourg STACCHIOTTI Raphael
Silver CYP CYP - Cyprus IAKOVIDIS Filippos
Bronze ISL ISL - Iceland ADALSTEINSSON David Hildiberg
Men's 100m Breaststroke Gold LUX LUX - Luxembourg CARNOL Laurent
Silver ISL ISL - Iceland VILBERGSSON Viktor Mani
Bronze MLT MLT - Malta STAFRACE Michael
Men's 100m Butterfly Gold LUX LUX - Luxembourg HENX Julien
Silver LUX LUX - Luxembourg STACCHIOTTI Raphael
Bronze ISL ISL - Iceland JULIUSSON Agust
Men's 100m Freestyle Gold LUX LUX - Luxembourg HENX Julien
Silver LUX LUX - Luxembourg BRANDENBURGER Pit
Bronze MLT MLT - Malta CHETCUTI Andrew
Men's 1500m Freestyle Gold CYP CYP - Cyprus HADJITTOOULIS Constantinos
Silver LIE LIE - Liechtenstein MEIER Christoph
Bronze CYP CYP - Cyprus IOANNIDES Nicolas
Men's 200m Backstroke Gold CYP CYP - Cyprus KONNARIS Sebastian
Silver LUX LUX - Luxembourg MANNES Max
Bronze ISL ISL - Iceland ADALSTEINSSON David Hildiberg
Men's 200m Breaststroke Gold LUX LUX - Luxembourg CARNOL Laurent
Silver LIE LIE - Liechtenstein MEIER Christoph
Bronze ISL ISL - Iceland VILBERGSSON Viktor Mani
Men's 200m Butterfly Gold LUX LUX - Luxembourg STACCHIOTTI Raphael
Silver MLT MLT - Malta UMNOV Mikhail
Bronze ISL ISL - Iceland BJARNASON Throstur
Men's 200m Freestyle Gold LUX LUX - Luxembourg STACCHIOTTI Raphael
Silver LUX LUX - Luxembourg BRANDENBURGER Pit
Bronze CYP CYP - Cyprus HADJITTOOULIS Constantinos
Men's 200m Medley Gold LUX LUX - Luxembourg STACCHIOTTI Raphael
Silver CYP CYP - Cyprus TSIOPANIS Thomas
Bronze ISL ISL - Iceland VILBERGSSON Viktor Mani
Men's 400m Freestyle Gold CYP CYP - Cyprus HADJITTOOULIS Constantinos
Silver LUX LUX - Luxembourg BRANDENBURGER Pit
Bronze LIE LIE - Liechtenstein VETSCH Patrick Oliver
Men's 400m Medley Gold LIE LIE - Liechtenstein MEIER Christoph
Silver LUX LUX - Luxembourg STACCHIOTTI Raphael
Bronze CYP CYP - Cyprus TSIOPANIS Thomas
Men's 4x100m Freestyle Relay Gold LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BRANDENBURGER Pit ,  HENX Julien ,  MANNES Max ,  STACCHIOTTI Raphael )
Silver ISL ISL - Iceland ICELAND
( ADALSTEINSSON David Hildiberg ,  SIGURDSSON Kristofer ,  STEFANSSON Aron Orn ,  THORARINSSON Kristinn )
Bronze MLT MLT - Malta MALTA
( CHETCUTI Andrew ,  GALEA Matthew ,  UMNOV Mikhail ,  ZAMMIT Matthew )
Men's 4x100m Medley Relay Gold LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BRANDENBURGER Pit ,  CARNOL Laurent ,  HENX Julien ,  STACCHIOTTI Raphael )
Silver ISL ISL - Iceland ICELAND
( ADALSTEINSSON David Hildiberg ,  JULIUSSON Agust ,  STEFANSSON Aron Orn ,  VILBERGSSON Viktor Mani )
Bronze MLT MLT - Malta MALTA
( CHETCUTI Andrew ,  STAFRACE Michael ,  UMNOV Mikhail ,  WAREING Thomas )
Men's 4x200m Freestyle Relay Gold LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BRANDENBURGER Pit ,  HENX Julien ,  MANNES Max ,  STACCHIOTTI Raphael )
Silver ISL ISL - Iceland ICELAND
( ADALSTEINSSON David Hildiberg ,  BJARNASON Throstur ,  SIGURDSSON Kristofer ,  STEFANSSON Aron Orn )
Bronze CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( HADJITTOOULIS Constantinos ,  IOANNIDES Nicolas ,  KONNARIS Sebastian ,  TSIOPANIS Thomas )
Men's 50m Freestyle Gold LUX LUX - Luxembourg HENX Julien
Silver MLT MLT - Malta CHETCUTI Andrew
Bronze MLT MLT - Malta ZAMMIT Matthew
Women's 100m Backstroke Gold ISL ISL - Iceland GUSTAFSDOTTIR Eyglo Osk
Silver LUX LUX - Luxembourg ROLKO Sarah
Bronze LUX LUX - Luxembourg BANKY Jacqueline
Women's 100m Breaststroke Gold ISL ISL - Iceland LUTHERSDOTTIR Hrafnhildur
Silver CYP CYP - Cyprus SCHEGOLEVA Alexandra
Bronze LIE LIE - Liechtenstein BANZER Theresa
Women's 100m Butterfly Gold ISL ISL - Iceland HANSEN Bryndis Run
Silver MON MON - Monaco POU Tiffany
Bronze CYP CYP - Cyprus NEOFYTOU Sotiria
Women's 100m Freestyle Gold ISL ISL - Iceland HANSEN Bryndis Run
Silver LIE LIE - Liechtenstein HASSLER Julia
Bronze CYP CYP - Cyprus ANTONIOU Kalia
Women's 200m Backstroke Gold ISL ISL - Iceland GUSTAFSDOTTIR Eyglo Osk
Silver LUX LUX - Luxembourg BANKY Jacqueline
Bronze AND AND - Andorra RAMIREZ ABELLA Monica
Women's 200m Breaststroke Gold ISL ISL - Iceland LUTHERSDOTTIR Hrafnhildur
Silver CYP CYP - Cyprus SCHEGOLEVA Alexandra
Bronze LIE LIE - Liechtenstein BANZER Theresa
Women's 200m Butterfly Gold MON MON - Monaco POU Tiffany
Silver SMR SMR - San Marino FELICI Beatrice
Bronze ISL ISL - Iceland BOLLADOTTIR Bryndis
Women's 200m Freestyle Gold LIE LIE - Liechtenstein HASSLER Julia
Silver LUX LUX - Luxembourg OLIVIER Monique
Bronze ISL ISL - Iceland GUSTAFSDOTTIR Eyglo Osk
Women's 200m Medley Gold ISL ISL - Iceland LUTHERSDOTTIR Hrafnhildur
Silver CYP CYP - Cyprus STEFANIDOU Eleni
Bronze LUX LUX - Luxembourg OLIVIER Monique
Women's 400m Freestyle Gold LIE LIE - Liechtenstein HASSLER Julia
Silver LUX LUX - Luxembourg OLIVIER Monique
Bronze SMR SMR - San Marino VALLONI Arianna
Women's 400m Medley Gold ISL ISL - Iceland LUTHERSDOTTIR Hrafnhildur
Silver CYP CYP - Cyprus STEFANIDOU Eleni
Bronze LIE LIE - Liechtenstein HEFEL Theresa Regina
Women's 4x100m Freestyle Relay Gold ISL ISL - Iceland ICELAND
( BOLLADOTTIR Bryndis ,  GUSTAFSDOTTIR Eyglo Osk ,  HANSEN Bryndis Run ,  LUTHERSDOTTIR Hrafnhildur )
Silver MON MON - Monaco MONACO
( BERTAUX Tifenn ,  GERBAUDO Lauriane ,  POU Tiffany ,  VISTE Pauline )
Bronze SMR SMR - San Marino SAN MARINO
( BERNARDI Elisa ,  BULZONI Carlotta ,  FELICI Beatrice ,  LETTOLI Sara )
Women's 4x100m Medley Relay Gold ISL ISL - Iceland ICELAND
( CRYER Inga Elin ,  GUSTAFSDOTTIR Eyglo Osk ,  HANSEN Bryndis Run ,  LUTHERSDOTTIR Hrafnhildur )
Silver CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( ANTONIOU Kalia ,  NEOFYTOU Sotiria ,  PAPADOPOULOU Sofia ,  SCHEGOLEVA Alexandra )
Bronze LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BANKY Jacqueline ,  HAMEN SAIEG Yael ,  OLIVIER Monique ,  ROLKO Sarah )
Women's 4x200m Freestyle Relay Gold ISL ISL - Iceland ICELAND
( FRIDRIKSDOTTIR Sunneva Dogg ,  GUSTAFSDOTTIR Eyglo Osk ,  HANSEN Bryndis Run ,  LUTHERSDOTTIR Hrafnhildur )
Silver SMR SMR - San Marino SAN MARINO
( BERNARDI Elisa ,  GIOVANNINI Elena ,  LETTOLI Sara ,  VALLONI Arianna )
Bronze LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BANKY Jacqueline ,  HAMEN SAIEG Yael ,  OLIVIER Monique ,  PEREZ GARCIA Maria )
Women's 50m Freestyle Gold ISL ISL - Iceland HANSEN Bryndis Run
Silver CYP CYP - Cyprus ANTONIOU Kalia
Bronze MON MON - Monaco VISTE Pauline
Women's 800m Freestyle Gold LIE LIE - Liechtenstein HASSLER Julia
Silver LUX LUX - Luxembourg OLIVIER Monique
Bronze SMR SMR - San Marino VALLONI Arianna
TT
Table Tennis
Event Medal NOC Athlete
Men's Doubles Gold LUX LUX - Luxembourg CIOCIU / OLTEANU
( CIOCIU Traian ,  OLTEANU Dragos-Dan )
Silver MNE MNE - Montenegro BAKIC / RADOVIC
( BAKIC Luka ,  RADOVIC Filip )
Bronze MON MON - Monaco PROVOST /GEMINIANI
( GEMINIANI Anthony ,  PROVOST Damien )
Bronze SMR SMR - San Marino VANUCCI / RAGNI
( RAGNI Lorenzo ,  VANUCCI Giuliano )
Men's Singles Gold MON MON - Monaco PERETTI Anthony
Silver LUX LUX - Luxembourg MICHELY Gilles
Bronze MON MON - Monaco PROVOST Damien
Bronze MNE MNE - Montenegro RADOVIC Filip
Men's Team Gold MON MON - Monaco MONACO
( GEMINIANI Anthony ,  PROVOST Damien )
Silver LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( CIOCIU Traian ,  MICHELY Gilles ,  OLTEANU Dragos-Dan )
Bronze SMR SMR - San Marino SAN MARINO
( RAGNI Lorenzo ,  VANNUCCI Marco )
Bronze MNE MNE - Montenegro MONTENEGRO
( BAKIC Luka ,  RADOVIC Filip )
Women's Doubles Gold LUX LUX - Luxembourg TAMASAUSKAITE / GONDERINGER
( GONDERINGER Tessy ,  TAMASAUSKAITE Egle )
Silver MNE MNE - Montenegro CULAFIC / PETRIC
( CULAFIC Snezana ,  PETRIC Ivona )
Bronze CYP CYP - Cyprus AVRAAM / MELETIE
( AVRAAM Georgia ,  MELETIE Konstantina )
Bronze SMR SMR - San Marino GIARDI / MORRI
( GIARDI Letizia ,  MORRI Chiara )
Women's Singles Gold LUX LUX - Luxembourg KONSBRUCK Danielle
Silver LUX LUX - Luxembourg GONDERINGER Tessy
Bronze MNE MNE - Montenegro PETRIC Ivona
Bronze MON MON - Monaco QUIST Ulrika
Women's Team Gold LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( GONDERINGER Tessy ,  KONSBRUCK Danielle )
Silver MLT MLT - Malta MALTA
( LUCENKOVA Viktoria ,  PACE Jessica )
Bronze MNE MNE - Montenegro MONTENEGRO
( CULAFIC Snezana ,  PETRIC Ivona )
Bronze SMR SMR - San Marino SAN MARINO
( GIARDI Letizia ,  MORRI Chiara )
TE
Tennis
Event Medal NOC Athlete
Men's Doubles Gold CYP CYP - Cyprus EFSTATHIOU / NEOS
( EFSTATHIOU Menelaos ,  NEOS Eleftherios )
Silver MON MON - Monaco DIEP / OGER
( DIEP Florent ,  OGER Thomas )
Bronze LUX LUX - Luxembourg KNAFF / NASTASI
( KNAFF Alex ,  NASTASI Ugo )
Bronze MLT MLT - Malta ASCIAK / SUDZUKA
( ASCIAK Matthew ,  SUDZUKA Omar )
Men's Singles Gold MON MON - Monaco DIEP Florent
Silver LUX LUX - Luxembourg NASTASI Ugo
Bronze CYP CYP - Cyprus NEOS Eleftherios
Bronze MON MON - Monaco CATARINA Lucas
Mixed Doubles Gold LUX LUX - Luxembourg MOLINARO / NASTASI
( MOLINARO Eleonora ,  NASTASI Ugo )
Silver CYP CYP - Cyprus SERBAN / NEOS
( NEOS Eleftherios ,  SERBAN Raluca Georgiana )
Bronze MLT MLT - Malta GENOVESE / ASCIAK
( ASCIAK Matthew ,  GENOVESE Elaine )
Bronze SMR SMR - San Marino BARBIERI / DE ROSSI
( BARBIERI Gioia ,  DE ROSSI Marco )
Women's Doubles Gold CYP CYP - Cyprus SIOPACHA / SERBAN
( SERBAN Raluca Georgiana ,  SIOPACHA Maria )
Silver MLT MLT - Malta CURMI / GENOVESE
( CURMI Francesca ,  GENOVESE Elaine )
Bronze SMR SMR - San Marino AGARICI / BARBIERI
( AGARICI Martina ,  BARBIERI Gioia )
Women's Singles Gold CYP CYP - Cyprus SERBAN Raluca Georgiana
Silver LUX LUX - Luxembourg MOLINARO Eleonora
Bronze MLT MLT - Malta GENOVESE Elaine
Bronze MLT MLT - Malta CURMI Francesca
VO
Volleyball
Event Medal NOC Athlete
Men's Volleyball Gold LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BRAAS Gilles ,  DE CASTRO Olivier ,  ERPELGING Yannick ,  FREIDENFELS Janis ,  GAJIN Mateja ,  HUSI Dominik ,  LAEVAERT Tim ,  LUX Jan ,  MAROLDT Arnaud ,  RYCHLICKI Kamil ,  WEBER Steve ,  ZUIDBERG Chris )
Silver CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( ALEXIOU Angelos ,  APOSTOLOU Dimitris ,  CHRISTOFI Antonis ,  CHRYSOSTOMOU Georgios ,  ECONOMIDES Anthimos ,  ELEFTHERIOU Nikolaos ,  GEORGIOU Gabriel ,  KNEZEVIC Vladimir ,  KONTOS Ioannis ,  PAPACHRISTODOULOU Marinos ,  PAPADOPOULOS Christos ,  PETRAKIDIS Achilleas )
Bronze SMR SMR - San Marino SAN MARINO
( BENVENUTI Lorenzo ,  CROCIANI Paolo ,  FARINELLI Nicolas ,  GUAGNELLI Valerio Ubaldo Simon ,  LAZZARINI Andrea ,  RONDELLI Marco ,  STEFANELLI Ivan ,  TABARINI Francesco ,  TENTONI Federico ,  VANUCCI Giuliano ,  ZONZINI David ,  ZONZINI Matteo )
Women's Volleyball Gold CYP CYP - Cyprus CYPRUS
( CHARALAMBOUS Antrea ,  CHATZIKONSTANTA Vasiliki ,  DAVID Christiana ,  HADJICHRISTODOULOU Aspasia ,  HUDIMA Veronika ,  IOANNOU Stella ,  IORDANOU Antri ,  LEONIDOU Evita ,  LEONIDOU Ioanna ,  MANITAROU Sofia ,  ZAKCHAIOU Katerina ,  ZEMBYLA Erika )
Silver SMR SMR - San Marino SAN MARINO
( BACCIOCCHI Cristina ,  BENVENUTI Valeria ,  GIARDI Samanta ,  MAGALOTTI Anita ,  MAZZA Federica ,  MOROLLI Elisa ,  PARENTI Elisa ,  PARENTI Chiara ,  RIDOLFI Elisa ,  ROSA Francesca ,  TOMASSUCCI Giulia ,  VANUCCI Elisa )
Bronze LUX LUX - Luxembourg LUXEMBOURG
( BOLLENDORFF Marie-Lou ,  BOLLENDORFF Anne-Catherine ,  BRAAS Nathalie ,  BREUER Michelle ,  FELLER Yana ,  FRANK Carla ,  FRISCH Isabelle ,  HOFFMANN Betty ,  MACH Annalena ,  MULLI Carla ,  STEINBACH Corinne ,  WELSCH Maryse )
Legend
Abbreviation Meaning
NOC National Olympic Committee
Official timing and results provided by Swiss Timing